CH O L E S T E R O L nepriateľ vášho srdca..
Cholesterol si väčšina z nás spája s obezitou a prejedaním sa. Je však potrebné myslieť najmä na jeho spojitosť s činnosťou srdca.
CH o l e s t e r o l:
1. Čo to je: Cholesterol je tuk, potrebný pre život. Vo väčšine živočíšnych buniek je základnou súčasťou bunkovej steny. Tiež je potrebný na tvorbu niektorých hormónov, najmä nadobličkových a pohlavných. V pečeni sa cholesterol premieňa na žlčové kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre trávenie. Cholesterol sa do organizmu dostáva s potravou, ale bunky si cholesterol dokážu aj sami vyrobiť. Cholesterol ale nieje jediný tuk v organizme. Sú tu tiež triacylglyceroly, ktoré sú pre organizmus jedným zo základných zdrojov energie. Spomenuté tukové látky nemôžu existovať v organizme samostatne ale vytvárajú častice s bielkovinovými nosičmi, a tieto častice voláme lipoproteiny.
2. Prečo je potrebné znížiť hladinu cholesterolu v krvi:
Nadbytočné tuky, viazané v krvi sa postupne usadzujú a hromadia v stenách ciev, spúšťajú zápalovú reakciu s hromadením jazvovitého tkaniva a cholesterolu - vzniká tzv. aterómový plak. Tento proces - tvrdnutie tepien postihuje hlavne stredné a malé tepny ktoré zásobujú krvou životne dôležité orgány - srdce, mozog, obličky, ale aj končatiny. Výsledkom je postupné zužovanie tepien až úplné zastavenie toku krvi. Nebezpečné je hlavne roztrhnutie väčšieho plaku s následnou krvnou zrazeninou, ktorá náhle tepnu úplne zablokuje. Tento proces sa často začína okolo 25. roku života. Potom môže trvať aj dve či tri desiatky rokov, kým sa objavia príznaky zlého prekrvenia orgánov. Pri poškodení tepien zásobujúcich srdce vzniká ischemická choroba srdca pri zhoršení prietoku krvi srdcovým svalom (myokardom), alebo infarkt myokardu - pri úplnej blokáde krvného prietoku.
3. Aké je vaše osobné riziko srdcového infarktu:
Na rozvoji aterosklerózy sa podieľa niekoľko základných rizikových faktorov. Niektoré možno ovplyvniť, iné nie. Základom preventívnych opatrení je úprava životného štýlu.
Za rizikové faktory považujeme:
- Vysoká hladina cholesterolu ( normálna hodnota do 5,2 mmol/l, zvýšená medzi
5,2 - 6,2 mmol/l, vysoká nad 6,2 mmol/l)
- Vysoký krvný tlak
- Fajčenie
- Nadmerná telesná hmotnosť
- Cukrovka (diabetes melitus)
- Mužské pohlavie
- Vek (35 -60 rokov)
4. Ako ovplyvniť hladinu krvných tukov - hlavne cholesterolu?:
Základom zníženia hladiny krvných tukov je obmedzenie ich nadmerného prísunu v potrave. Celková denná spotreba tukov, vrátane tuku, ktorý obsahujú rôzne potraviny by nemala presiahnuť 50 g.
Denný príjem cholesterolu by nemal presiahnuť 300 mg
Vo výživových tabuľkách si môžete pozrieť obsah tuku v niektorých potravinách: Výživové tabuľky