:: Home         :: Náš tip!        :: Ako schudnúť    :: Vzorový jedálniček      :: RECEPTY        :: Zdravo    
:: Reportáže     :: Šťavy a nápoje      :: Výživové tabuľky      :: Rady      :: Kontakt


Recepty z obilnín - Z RYŽE
Recepty z obilnín - Z KUKURICE
Recepty z obilnín - Z OVSA
Recepty z obilnín - Z POHÁNKY
Recepty z obilnín - Z PROSA
Recepty z obilnín - Z PŠENICE
Recepty z obilnín - Z JAČMEŇA
Recepty z obilnín - Z RAŽE


Recepty z obilnín - Z RYŽE

Ryža je veľmi výživná, tvorí hlavnú zložku potravy 60% ľudstva. Obsahuje veľa bielkovín, minerálnych látok a vitamínov skupiny B a E. Pôsobí odvodnňujúco, preto je použiteľná ako diéta pri reumatických, srdcových a cievnych ochoreniach. Najzdravšia a najchutnejšia je nelúpaná ryža. U nás sa predáva pod názvom Natural.


1. Rizoto so zeleninou



Potrebujeme: 25 dag ryže, 1 cibuľu, 5 dag masla, 1/2 malého karfiolu, 2 mrkvy, kúsok zeleru, 10 dag čerstvého mladého hrášku, 8 dag tvrdého syra, petržlenová vňať, soľ.

Postup:Ryžu zalejeme dvojnásobným množstvom vody, osolíme, pridáme pokrájanú cibuľu, maslo a dusíme. Do mäkkej ryže primiešame uvarenú a na kocky pokrájanú zeleninu a rozpustené maslo. Na tanieri posypeme postrúhaným syrom a posekanou vňaťou.


2. Ryžový nákyp



Potrebujeme: 2 hrnčeky ryže Natural, 4 hrnčeky vody, 30 dag ovocia, alebo tvrdšieho kompótu, 5 dag hrozienok, 5 dag posekaných lieskových orieškov, 5 dag posekaných vlašských orechov, štipku tymianu, 2 lyžice oleja, med, soľ.

Postup:Ryžu varíme v osolenej vode 20 minút, potom ju zmiešame s ostatnými prísadami a 30 minút zapečieme v rúre. Na tanieri posypeme práškovým cukrom a polejeme šťavou z kompótu alebo sirupom.


3. Plnené jablká



Potrebujeme: 5 veľkých jabĺk, 10 dag ryže, 5 dag hrozienok, 5 dag masla, 8 dag cukru, soľ.

Postup:Ryžu uvaríme vo vode s trochou soli i cukru. Necháme odkvapkať. Hrozienka zalejeme vodou aby napučali. Zo štyroch jabĺk zrežeme vrch, opatrne vyberieme jadrovník a mierne vydlabeme. Posledné jablko olúpeme, pokrájame na malé kocky a dáme spolu s 3 dag masla a trochou práškového cukru podusiť. Uvarenú ryžu zmiešame s hrozienkami a podusenými jablkom, zmesou naplníme jablká, môžme prikryť odrezaným vrchom a dáme zapiecť vo vymstenom pekáči do vyhriatej rúry.


Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z KUKURICE




Kukurica je ľahko stráviteľná, obsahuje najmenej vláknin zo všetkých obilnín. Kukurica má vysoky obsah škrobu
(okolo 70%), nezanedbateľný je aj obsah bielkovín (okolo 10%). Z vitamínov obsahuje kukuričné zrno najmä
vitamíny B1, E, PP a provitamín A.


1. Varená kukurica



Potrebujeme: 8 kukuričných klasov (alebo iné množstvo), soľ.

Postup:Mladé klasy, ktoré majú zrná mliečnej zrelosti, očistíme od listov, umyjeme a vložíme do osolenej vriacej vody. Celkom mladé klasy varíme pol hodinu, staršie aj hodinu - do zmäknutia.


2. Grilovaná kukurica



Potrebujeme: 4 kukuričné klasy, 2 dl jogurtu, soľ, mleté čierne korenie, zelenú vňať (napr. pažítku, kôpor, bazalku, žeruchu a pod.).

Postup:Mladú očistenú kukuricu dozlata opečieme na grile alebo na panvici. Pred podávaním ju na tanieri osolíme, okoreníme a zalejeme jogurtom, v ktorom sme rozmiešali posekanú vňať.


3. Kukurica s paradajkami



Potrebujeme: 2 hrnčeky uvarených kukuričných zŕn, 2 hrnčeky nadrobno nakrájaných paradajok, 1 lyžicu oleja, trochu cukru, 3 zrnká celého čierneho korenia, petržlenová vňať, bobkový list, tymian, soľ.

Postup:Na rozohriaty olej dáme paradajky, osolíme, osladíme, pridáme nadrobno posekanú vňať a dusíme asi 5 minút. Z tymianu, bobkového listu a čierneho korenia pripravíme asi 3 lyžice odvaru, ktorý precedíme a okoreníme ním paradajky. Pridáme kukuričné zrná a premiešame. Podávame s celozrným pečivom.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z OVSA




Ovos obsahuje vitamíny skupiny B, fosfor, sacharidy, bielkoviny a najviac tukov zo všetkých obilnín. Významný je obsah jódu, ktorý priaznivo ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Z ovsa sa vyrábajú ovsené vločky, múka a krupica.


1. Polievka z ovsených vločiek



Potrebujeme: 8 dag ovsených vločiek, 1 mrkvu, 1 petržlen, kúsok zeleru, 2 lyžice sójovej múky, petržlenovú vňať.

Postup:Ovsené vločky dáme variť do studenej vody, osobitne uvaríme na kocky pokrájanú zeleninu, spojíme, pridáme vo vode rozhabarkovanú múku a chvíľu povaríme. Pred podávaním pridáme posekanú petržlenovú vňať.


2. Ovsené fašírky



Potrebujeme: 20 dag ovsených vločiek, 1 vajce, 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, majorán, strúhanku (môžu byť aj pomleté ovsené vločky), olej, soľ.

Postup:Do uvarených vychladnutých vločiek pridáme vajce, na oleji spenenú cibuľu, prelisovaný cesnak, majorán, solľ. Ak je masa príliš riedka, pridáme podľa potreby strúhanku, alebo pomleté vločky. V strúhanke vyformujeme a obalíme fašírky, ktoré vypražíme na rastlinnom (najlepšie olivovom) olejí.


3. Kaša z ovsených vločiek



Potrebujeme: 20 dag ovsených vločiek, 1 l mlieka, 1,5 lyžice oleja, ovocie (hrozno, jablká, čerešne), cukor, soľ.

Postup:Vločky vsypeme do mlieka, ktoré trochu osolíme a osladíme. Pridáme olej a za stáleho miešania varíme asi 20 minúť. Do hotovej kaše primiešame kúsky surového alebo zaváraného ovocia. Na tanieri polejeme šťavou z kompótu.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z POHÁNKY




Z obilia pohánky sa mlela hrubá múka, pohánková krupica. Obsahuje 67% škrobu, 3 % tuku, veľké množstvo bielkovín a rutínu, ktorý lieči hemoroidy, kŕčové žily, popraskané cievy ai.


1. Pohánková kaša



Potrebujeme: 2 hrnčeky pohánky, 3 hrnčeky vody, 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, 2 lyžice oleja, 1/2 lyžičky drvenej rasce, majorán, soľ.

Postup:Do osolenej vriacej vody vmiešame pohánku, odstavíme a necháme prikryté dôjsť 30 minút na horúcej platni. Potom ju zmiešame s ostatnými prísadami okrem oleja, pomelieme na mäsovom mlynčeku a premiešame s olejom. Pred podávaním posypeme posekanou pažítkou.


2. Pohánka s hubami



Potrebujeme: 2 hrnčeky pohánky, 4 hrnčeky vody, 15 dag čerstvých šampiňónov alebo 3 dag sušených húb, 1 cibuľu, 4 strúčiky cesnaku, petržlenovú vňať, soľ.

Postup:Do osolenej vriacej vody vmiešame pohánku, odstavím a necháme prikryté dôjsť 30 minút na horúcej platni. Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, pridáme pokrájané huby a podusíme. Zmiešame s pohánkou a prelisovaným cesnakom. Pred podávaním posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.


3. Pohánka na sladko



Potrebujeme: 2 hrnčeky pohánky, 4 hrnčeky vody, 5 dag lieskových orieškov, 3 lyžice oleja, med, soľ.

Postup:Do osolenej vriacej vody vmiešame pohánku, odstavím a necháme prikryté dôjsť 30 minút na horúcej platni. Na tanieroch omastíme olejom, osladíme medom a posypeme postrúhanými orieškami.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z PROSA




Proso je menej známa obilnina. Obsahuje 60% škrobu, 10% bielkovín a 4%tuku. Je veľmi ľahko stráviteľné. Obsahuje tiež značné množstvo fluóru a kyseliny kremičitej, ktoré posilňujú pokožku, vlasy, kosti, nechty a zuby. V surovom stave sa konzumuje naklíčené a na varenie sa používa vylúpané proso, čiže pšeno. Pred varením je dobré ho spariť i niekoľkokrát, čiže preliať vriacou vodou. Odstráni sa tým jeho horká chuť.


1. Pšenová kaša



Potrebujeme: 1 hrnček pšena, 2 hrnčeky vody, rozličné vňate, soľ.

Postup:Sparené pšeno uvaríme v osolenej vode domäkka. Do mierne vychladnutébo pšena primiešame posekané voňavé vňate. Kaša je vhodná ako príloha k jedlám zo zeleniny.


2. Pšeno so sójou



Potrebujeme: 20 dag pšena, 10 dag uvarenej sóje, 6 dl zeleninového vývaru, 3 lyžice oleja, petržlenovú vňať, soľ.

Postup:Sparené pšeno uvaríme v osolenom zeleninovom vývare domäkka. Podávame s uvarenou sójou. Pred podávaním posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.


3. Pšeno na mexický spôsob



Potrebujeme: 20 dag pšena, 4 dl vody, 6 paradajok, štipku zázvoru, 5 strúčikov cesnaku, 2 cibule, 6 lyžíc oleja, 5 dag naklíčených slnečnicových semien, 5 dag mandlí, soľ.

Postup:Sparené pšeno uvaríme v osolenej vode so zázvorom domäkka. Na oleji speníme pokrájanú cibuľu, vmiešame pokrájané paradajky a uvarené pšeno. Dusíme 15 minút. Pred podávaním primiešame prelisovaný cesnak. Na tanieri posypeme slnečnicovými semenami a postrúhanými mandľami.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z PŠENICE




Pšenica medzi obilninami kraľuje. Je veľmi výživná a dá sa dlhšie skladovať bez výrazných strát. Je zdrojom škrobu, bielkovín, tuku a najmä vitamínov B1 a E, ktoré sú dôležité pre udržianie nervovej rovnováhy, potlačenie zápalových procesov, ovplyvňovanie mozgovej činnosti, atď.


1. Pšeničná polievka



Potrebujeme: 5 dag čerstvo zomletej pšenice, 10 dag nakoíčenej pšenice, 1 mrkvu, 1 malý zemiak, trochu sterilizovaného alebo čerstvého hrášku, 2 lyžice oleja, rascu, majorán, petržlenovú vňať, soľ.

Postup:Pokrájaný zemiak a postrúhanú mrkvu varíme spolu s čerstvým hráškom, olejom, rascou a majoránom. Počas varenia pomaly primiešavame zomletú pšenicu. Pred dovarením osolíme. Do mierne vychladnutej polievky pridáme naklíčenú pšenicu a posekanú petržlenovú vňať.


2. Obilný guláš



Potrebujeme: 10 dag pšenice, 5 dag kukurie, 5 dag raže, 5 dag krúp, 2 l zeleninového vývaru, 3 lyžice oleja, 1 hlávku cesnaku, 3 mrkvy, soľ.

Postup:Obilniny varíme vo vývare tak dlho, kým nezačnú pukať. Pridáme najemno postrúhanú mrkvu, prelisovaný cesnak a odstavíme. Podávame s kyslou kapustou alebo so zeleninovým šalátom.


3. Pšeničná omeleta



Potrebujeme: 1 hrnček uvarenej pšenice (môže byť jačmeň alebo raž), 1 cibuľu, 1 pór, 3 lyžice strúhaného syra, 3 vajcia, 2 lyžice oleja, kari korenie, mleté čierne korenie, petržlenovú vňať a zelerovú vňať, bazalku, materinu dúšku, bobkový list, soľ.

Postup:Pšenicu umyjeme, necháme postáť vo vode a do mäkka uvaríme s čiernym korením, karí korením a bobkovým listom. Na oleji necháme zmäknúť pór a cibuľu, pridáme scedenú uvarenú pšenicu a premiešame. Na horúcu masu nalejeme rozšľahané vajíčka so syrom. Na tanieri posypeme posekanými vňaťami. Podávame s čiernym chlebom a so zeleninovým šalátom.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z JAČMEŇA




Jačmenná múka má viac živín ako ražná. Z jačmeňa sa vyrábajú krúpy rôznych veľkostí. Najhodnotnejšie sú tie najveäčšie aj keď najchutnejšie najmenšie - perličky. Krúpy obsahujú veľa vitamínov, minerálnych látok a tiež pôsobia proti kĺbovým ochoreniam a kŕčovým žilám.


1. Krémová krúpová polievka



Potrebujeme: 8 dag krúp, 2 dag masla, 1 malú mrkvu, 1 malý petržlen, 2 lyžice sójovej múky, citrónovú šťavu, soľ.

Postup:Umyté krúpy dáme variť do studenej vody. Koreňovú zeleninu postrúhame a podusíme namasle, pridáme k vriacim krúpom a dovaríme. Všetko pretrieme cez husté sito. Do horúcej polievky prilejeme sójovú múku rozhabarkovanú vo vode. Podľa chuti osolíme a dochutíme citrónovou šťavou.


2. Krúpy alá Vegán



Potrebujeme: 5 dag krúp, 5 dag ovsených vločiek, 1 zemiak, 1 cibuľu, 5 strúčikov cesnaku, kúsok kapusty, polovicu zeleru, 2 mrkvy, 2 petržleny, kúsok cvikly, 1 hrnček uvarenej bielej fazule, 1 lyžičku rasce, 1 lyžičku oleja, 3 lyžice naklíčenej pšenice, petržlenovú vňať, soľ.

Postup:Pokrájaný zemiak a zeler uvaríme spolu s krúpami, rascou, olejom a vločkami. Do mierne vychladnutej polievky pridáme uvarenú fazuľu, najemno postrúhanú surovú mrkvu a petržlen, surovú cviklu, pokrájanú cibuľu a kapustu. Osolíme. Pred podávaním pridáme posekanú petržlenovú vňať a naklíčenú pšenicu.


3. Krúpy s hubami



Potrebujeme: 1 hrnček krúp, 1 hrnček sušených húb, 2 lyžice olejal, 1 cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, rascu, majorán, soľ.

Postup:Vopred namočené krúpy varíme v osolenej vode s niekoľkými kvapkami oleja. Huby uvaríme osobitne vo vode, do ktorej sme pridali rascu. Mäkké krúpy zmiešame s uvarenými hubami, majoránom, rozdrveným cesnakom, 1 lyžicou oleja a podusenou pokrájanou cibuľou. Dobre rozmiešanú hmotu vylejeme do olejom vymasteného pekáča a zapečieme v rúre.



Späť obsah
        

Recepty z obilnín - Z RAŽE




Raž je druhá najdôležitejšia obilnina chlebovina. Chlieb z ražnej múky je tmavší, sladší ako pšeničný, ale je sýty, výživný a dlho vláčny. Má priaznivý vplyv na zažívanie. Ražná múka obsahuje 9-15% bielkovín. Raž slúži aj ako základ pre pestovanie námeľu.


1. Raž so zeleninou



Potrebujeme: 15 dag raže, 3 mrkvy, 1 cibuľu, 1/2 kapusty, 4 lyžice oleja, soľ.

Postup:Raž uvaríme v 1,5 l osolenej vody domäkka. Postrúhanú zeleninu mierne opražíme na oleji, zmiešame s mäkkou ražou a splu ešte 15 minút povaríme.


2. Ražný chlieb s cibuľou



Potrebujeme: 50 dag ražnej múky (alebo pomletej raže), 4 dag kvasníc, 2,5 dl vlažného mlieka, 5 dag margarínu (masla), 25 dag cibule, 1 lyžičku karí korenia, 1 lyžičku soli.

Postup:Múku zmiešame so soľou a korením. Cibuľu nakrájame na kocky a podusíme do sklovita. Kvasnice rozpustíme v mlieku a vlejeme do múky. Vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme prikryté na teplom mieste vykysnúť na dvojnásobok svojho objemu. Potom cesto opäť premiesime, vyformujeme bochník a dáme na vymastený plech. Nožom narežeme na bochníku kríž a necháme ešte 10 až 15 minúť kysnúť. Chlieb vložíme do nevyhriatej rúry a pečieme na najnižšej teplote 220°C až 35 minút. Do rúry vložíme nádobu s teplu vodou na odparovanie.

Naspäť hore

Naspäť na rubriku RECEPTY




© Copyright Seli 2010